czwartek, 20 listopada 2014

#4 Psychopaci są wśród nas - Robert D. Hare


Do przeczytania tej książki zachęcił mnie mój wykładowca, który na zajęciach rozczulał się nad nią mówiąc jaka to jest fantastyczna i bardzo ją polecał. Biorąc pod uwagę fakt, że przeważnie opowiada nam o dość interesujących książkach postanowiłam się skusić i poleciałam po Psychopatów do biblioteki.

"Psychopatia jest definiowana przez zespół społecznie dewiacyjnych zachowań oraz cech osobowościowych. Większość przestępców n i e  j e s t psychopatami, psychopatami zaś j e s t wiele osób, które działają nie całkiem zgodnie z prawem, a pozostają na wolności." (str. 42)

W książce dostajemy bardzo dobrze skonstruowany obraz psychopaty. Poznajemy jego cechy osobowości, jego dysfunkcje, jego mocne strony, które pozwalają na omotanie potencjalnych ofiar oraz strony słabe, które jasno wskazują na pewne zaburzenia. Należy jednak pamiętać, że zauważenie u kogoś danych cech nie czyni go psychopatą, dopiero Skala Obserwacyjna Skłonności Psychopatycznych pozwala na diagnozę.

Na początku dostajemy podstawowe cechy charakterystycznych psychopatów, które są po kolei dość szczegółowo opisane i poparte rozmaitymi przykładami - jest to chyba najciekawsza część książki, ponieważ poznajemy mechanizmy działania psychopaty.
W dalszej części dowiadujemy się o źródłach psychopatii, o tym co jest jej przyczyną oraz o tym, że często pojawia się ona już w dzieciństwie. Autor opowiada także o tym, w jaki sposób popełniają oni przestępstwa, o ich wyrzutach sumienia, o sposobie, w jaki komunikują się z innymi ludźmi czy wyrażają emocje i czym dla nich te emocje są. Wspomina także o diagnozowaniu psychopatii i o etycznych rozterkach z tym związanych. Na końcu przedstawia również kilka kroków pozwalających nam nie wpaść w sidła psychopaty który może czyhać na nas wszędzie. 

Książka jest napisana prostym, przystępnym językiem, który trafi do każdego z nas. Znajduje się w niej bardzo dużo przykładów potwierdzających daną tezę. Jednak po pewnym czasie czytania zaczyna ona już nudzić - wydawało mi się, że autor się czasem powtarza, że ciągle czytam o tym samym, zamiast dowiedzieć się czegoś nowego. Może winą tego jest to, że nie jest to powieść, która potrafi wciągnąć, a ja dodatkowo byłam chora i wydaje mi się, że nie jest to najlepsza lektura na ciężkie dni, jednak nie potrafię odłożyć książki, aby zabrać się za inną tylko z tego powodu, że nie jest to w danym momencie odpowiedni gatunek - musiałam ją dokończyć. Czytając należy pamiętać - nie możemy tego, co czytamy ślepo dopasowywać do znanych nam osób, ponieważ to, że ktoś posiada jakąś cechą, która jest opisywana w książce nie robi z tej osoby psychopaty.
Oceniam na 4.5/6.


Książka bierze udział w wyzwaniu GRUNT TO OKŁADKA

16 komentarzy:

 1. Dawno nie czytałam psychologicznej powieści, więc może na tę się skuszę...

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka idealna dla mnie. Uwielbiam takie dzieła literackie. Musze ją mieć!

  OdpowiedzUsuń
 3. Może nie wpasowuje się w pełni w moje czytelnicze gusta, ale coś mnie do niej przyciąga. Może i ja jestem psychopatką? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojjjj nie, nawet nie myśl tak o sobie, to nie jest takie łatwe być psychopatą :D

   Usuń
 4. Ja i tak twierdzę, że każdy jest psychopatą, w mniejszym lub większym stopniu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się być bardzo intrygująca, nawet mimo tego że może "znudzić"... Ostatnio mam pecha do takich książek, więc póki co wolę coś lżejszego :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że znając moje zamiłowanie czytelnicze do przeróżnych dewiantów mogłabym to przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie powiem, interesujące. Jeszcze takiej książki nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Woo, wygląda obiecująco. Sam tytuł jest dość.. oryginalny. To książka dla mnie! :)

  A tak przy okazji, mam przyjemność nominować Cię do Liebster Blog Award. Więcej na moim blogu: wantescape.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na jakich studiach jesteś? Psychologia? :)
  Zgadzam się z opiniami powyżej - każdy ma w sobie jakieś cechy psychopaty :D Czytałam kilka książek tego typu. Zazwyczaj naukowe książki są napisane niezrozumiałym językiem - co jest głupie, bo jeśli bym napisała książkę naukową to bym chciała, by przeczytało jak najwięcej osób, a nie tylko studenci, których się do tego zmusza. Zainteresowałaś mnie, jeśli natknę się na nią to ją wypożyczę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem na pracy socjalnej, ale wykładowca socjolog i interesuje się psychologią, dlatego mówi nam często o tego typu książkach :)

   Bałam się, że i ta książka będzie niezrozumiała, ale o dziwo nadaje się dla każdego. Do takich ksiązek to mogliby nas zmuszać na studiach, nie narzekałabym :D

   Usuń
 10. Po trzech latach na psychologii przywykłam, że jeśli człowiek ma listę cech charakterystycznych dla jakiegoś zaburzenia, to automatycznie przyporządkowuje do nich swoich znajomych i samego siebie - taki odruch. ;) Co do samej książki - chętnie bym ją przeczytała, bo temat jest całkiem interesujący.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, chociaż studiując psychologię pewnie znasz wiele takich interesujących książek :)

   Usuń
 11. Książka jest na mojej liście "must read"! Pracowałam 2 lata z osobami z diagnozą zaburzeń osobowości (jestem psychologiem). Znam również osobiście takie osoby.

  Jak to mówili u mnie na studiach:
  NIE MA LUDZI ZDROWYCH PSYCHICZNIE - SĄ TYLKO NIEZDIAGNOZOWANI :D

  OdpowiedzUsuń