środa, 27 maja 2015

# 40 English Matters 52/2015

Język angielski kocham. Jednak na studiach dużo zapominam. Dlatego też postanowiłam dalej uczyć się go sama. Poziom mam w miarę wysoki, ale chcę go ciągle doskonalić, aż dojdę do perfekcji. Mimo wszystko zwykła nauka języka nie da nam tyle, co czytanie/oglądanie/słuchanie w danym języku. Z tego powodu postanowiłam sięgnąć po czasopismo English Matters.English Matters jest to magazyn dla osób uczących się języka angielskiego. Artykuły pisane są w języku angielskim, a przy każdym z nich znajduje się słowniczek. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ czytając dany artykuł w obcym języku, próbujemy go zrozumieć nawet jeśli nie znamy znaczenia niektórych słówek, staramy się wywnioskować je z kontekstu. Później można sprawdzić czy się udało. Słówka można pobrać ze strony wydawnictwa w pdfie, a artykuły można również odsłuchać w formie mp3. Magazyn jest podzielony na takie części jak This & That, People and Lifestyle, Culture, Trave, Conversation Matters, Leisure, Language.  

Co znajduje się w poszczególnych częściach? 

This & That
Tutaj coś dla moli książkowych, czyli po prostu książki. Miracle Cure Harlana Cobena, Headhunters Jo Nesbo oraz The Chimp Paradox Steve Petersa, a więc autorzy znani i lubiani. Na dodatek mamy tu listę 10 wierszy, które każdy powinien znać. Ja osobiście za poezją nie przepadam, ale te utwory chyba sprawdzę.

People and Lifestyle
BFF, czyli Przyjaciele. Kto ich nie lubi? W English Matters mamy okazję dowiedzieć się co nieco na temat tego serialu. Znajdziemy też artykuł o dwóch Polakach - o Michale Kalicińskim i Marcinie Iwińskim, którzy są twórcami pewnej znanej gry komputerowej. Dla lubiących muzykę - Show Must Go On, czyli Queen i ich krótka historia.

Culture
Wracamy do dzieciństwa i w artykule Winnie, Pooh or Fredzia Phi-Phi znowu czytamy o Kubusiu Puchatku - o jego początkach oraz zmianach. Następnie możemy się przenieść na plan i zobaczyć co się dzieje za kulisami podczas nagrywania filmów. Znajdziemy też coś dla fanów kryminałów Agathy Christie, czyli materiał o detektywie Poirocie, którego ja osobiście uwielbiam. 

Travel
Jeden, ale baaardzo zachęcający do podróży artykuł. Przenosimy się do Teksasu. Poznamy trochę kultury oraz ciekawostek związanych z tym stanem. 

Conversation Matters
Sprawdzimy tutaj czy dajemy sobie radę z krótkimi pogawędkami o niczym, tzw. small talk. A jeśli nie, to poznamy różnego rodzaju zwroty oraz przykładowe dialogi, które nam w tym pomogą. 

Leisure
W tym miejscu mamy okazję dowiedzieć paru ciekawych informacji na temat trailerów oraz tego, jak są one tworzone. 

Language
Dowiemy się, jak tworzyć ciekawe, zachęcające zaproszenia oraz czułe pożegnania. Artykuł From A to Z przedstawia literkę B.

Śmiało mogę polecić te czasopismo każdemu, kto chce podszkolić swój angielski. Nie dość, że można skutecznie uczyć się języka, to jeszcze można dowiedzieć się różnych ciekawych informacji. 

Za możliwość zapoznania się z magazynem dziękuję Wydawnictwu Colorful Media.


Kto czyta English Matters? A może ktoś czyta również Business English? Jakie wrażenia ? Zastanawiam się nad tym magazynem, nie wiem czy nie będzie zbyt trudny dla mnie. Jakie macie sposoby nauki języków obcych? Podzielcie się swoimi opiniami :)

10 komentarzy:

 1. Skończyłam filologię i teraz angielskiego uczę ;) Moje dawne pomysły na naukę: książki w języku angielskim i przede wszystkim nauka słówek (najnudniejszymi sposobami świata niestety). A magazyn całkiem ciekawy. Nie miałam jednak dotąd pojęcia o jego istnieniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę filologii :) Żałuję, że nie poszłam na nią, a się zastanawiałam... Słówek uczę się na stronie Memrise.com :)

   Usuń
 2. Czytam regularnie ten magazyn. Każdy numer jest rewelacyjny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też będę czytać każdy numer. Jak na razie, pierwszy mi się bardzo spodobał :)

   Usuń
 3. Niestety mój angielski jest dosyć kiepski. Obawiam się że bym nie podołała jeśli chodzi o czytanie magazynu po angielsku. Pewnie połowy bym nie zrozumiała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jest słowniczek :) Przecież to właśnie dla uczących się :)

   Usuń
 4. Ten magazyn jest naprawdę ciekawy :) Kupiłam go sobie kiedyś i świetnie się go czytało :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś dla mnie:), właśnie rozglądam się za materiałami do samodzielnej nauki języka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znalazłaś coś ciekawego? Ja bym chciała powtórzyć gramatykę, ale na zaawansowanym poziomie :D

   Usuń